Witamy na oficjalnej stronie MGKS ZAMET Przemków

Pierwsze informację o powstaniu klubu sportowego w Przemkowie pochodzą od najstarszych mieszkańców Przemkowa, Po wojnie Przemków zniszczony był w 25% Młodzi przybysze szybko wznowili działalność szkoły oraz przedszkola. Wraz z rozwojem miasta ludność przybywała. Młodzi ludzie potrzebowali rozrywki, a jedną z nich były festyny ludowe na których między innymi grano w piłkę nożną. Tym sposobem utworzyła się grupa piłkarzy, która w latach 1948 uczestniczyła w rozgrywkach lokalnej ligi ludowych zespołów sportowych LZS. Decydującym momentem powstania klubu było powstanie Zakładów Metalurgicznych z zarządzenia Ministra Przemysłu Maszynowego z dnia 14.02.1952r. Do Przemkowa przybyło wiele młodych ludzi z nakazem pracy.

W 1953r. Dyrektor zakładu Marian Ryś powołał przyzakładowy klub sportowy “STAL PRZEMKÓW” którego prezesem został Piotr Konopacki. Pozostali działacze z grupy założycielskiej to: Stanisław Makowiec, Antoni Makowiec, Maran Pieniądz, Edward Kosztyła. Drużyna grała na poniemieckim boisku przy ul. Strzeleckiej.

Pierwszymi piłkarzami naszej drużyny byli: Alojzy Bednarek, Karol Cieślik, Stanisław Cwen, Janusz Dardziński, Jan Figura, Lucjan Galiński, Franciszek Grocholski, Eugeniusz Grocholski, Edward Hajduk, Włodzimierz Jakimczuk, Edward Jakubowski, Zdzisław Kępkowski, Józef Olech, Wacław Strzała, Leon Walczak, Marian Blusiewicz, Zygmunt Jaworski, Edward Wierciński, Jan Pacholak, Edward Mika.

W 1956r. Przy aprobacie dyrektora zakładu Jerzego Skulskiego i zarządu klubu “STAL” klub zmienia nazwę na Robotniczy klub sportowy “Zamet” Przemków jednocześnie awansuję do klasy “B” OZPN Zielona Góra. RKS Zamet Przemków w tej klasie rozgrywkowej gra aż do roku 1972r.

W 1972r. drużyna Rks “Zamet” po ciężkich bojach i wygraniu dodatkowego meczu na neutralnym boisku w Żarach przy udziale około 500 naszych kibiców awansuje do klasy “A”

W 1975r. Nastąpiła reorganizacja województw. Przemków przydzielono do nowego województwa Legnickiego. Rks “Zamet” Przemków gra w kl “A” województwa Legnickiego.

W roku 1982 Rks “Zamet” Przemków awansuje do klasy okręgowej grupy Legnicko-Jeleniogórskiej zwaną V ligą

W roku 1985 Rks “Zamet” Przemków zajmuje pierwsze miejsce w pucharze Polski na szczeblu okręgowym

W roku 1991 awansujemy do IV ligi grupy Legnicko-Zielonogórsko-Leszczyńskiej tzw. klasa międzyregionalna “MR”

W roku 1994 Rks “Zamet” Przemków spada do V ligi grupy Legnickiej.

W roku 1997 Urząd miejski w Przemkowie przejmuje stadion oraz zmienia się nazwa klubu na Miejsko Gminny Klub Sportowy “Zamet” Przemków.

W marcu 2000r. Nowy zarząd klubu podjął decyzję o zmianie nazwy klubu dołączając nazwę drugiego sponsora “Trans-Formers” pełna nazwa klubu brzmiała Mgks “Trans-Formers Zamet” Przemków. W sierpniu tego samego roku zarząd klubu zmienia nazwę na Mgks “Zamet” Przemków ponieważ sponsor nie wywiązał się z umowy.

W sezonie 2016/2017 Mgks “Zamet” Przemków ponownie awansuje do IV ligi grupa Jeleniogórska-Legnicka.

W czerwcu 2017r. dochodzi do pierwszej próby połączenia dwóch miejscowych klubów grających w klasie okręgowej.

W roku 2019 Mgks “Zamet” Przemków zostaję połączony z klubem Uks “Huta” Przemków po długiej i ciężkiej drodze. W naszym klubie Mgks Zamet Przemków zostają wybrane nowe władze.

Podziękowania za udostępnione materiały historyczne dla pana Mariana Prusa